با برکناری محمدحسین صفار هرندی صورت گرفت:

تلاش رسمی سپاه برای دخالت در امور فرهنگی

سپاه پاسداران با برکناری محمدحسین صفار هرندی از معاونت فرهنگی این نیرو و معرفی مدیرعامل خبرگزاری فارس به عنوان مسئول جدید معاونت فرهنگی سپاه، از تهیه «دکترین نقشه مهندسی فرهنگی» خبر داد.

حمیدرضا مقدم‌فر معاون فرهنگی سپاه این مطالب را روز جمعه (۱۸ شهریور) در نخستین نشست مطبوعاتی خود پس از انتصاب به این سمت در جمع گروهی از خبرنگاران بیان کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس٬ آقای مقدم‌فر گفته که سپاه «ارتش سایبری» ندارد٬ از عملکرد فرهنگی دولت راضی نیست و در پی «تهیه دکترین نقشه مهندسی فرهنگی» است.

مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس اعلام کرده در سپاه ساختاری با عنوان «ارتش سایبری» وجود ندارد٬ اما در حال حاضر «میلیون‌ها» بسیجی به صورت «خودجوش» در عرصه سایبری فعالیت می‌کنند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود در واکنش به گفته احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه به «جنگ فرهنگی» اعتقاد ندارد٬ گفته است: «این خیلی ساده‌لوحانه است که ما جنگ نرم و جنگ فرهنگی را باور نداشته باشیم.»
 
مقدم‌فر ادامه داده است: «تلاش دولت در خصوص جنگ فرهنگی رضایت‌بخش نیست و انتظارات اقدامات فرهنگی که از دولت‌های ارزش‌ مدار نهم و دهم می‌رفت، محقق نشده است.»

وی همچنین از تلاش سپاه پاسداران برای «تهیه دکترین نقشه مهندسی فرهنگی سپاه و بسیج» با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داده است.

مقدم‌فر در پایان گفته که «بسیاری از نهضت‌های آزادیبخش جهان به سپاه و بسیج پناه می‌آورند و آن‌ها می‌خواهند بیاموزند که نقش سپاه و بسیج در پیش برندگی انقلاب چگونه بوده است.»

به نظر می‌رسد سپاه با برکناری محمدحسین صفار هرندی از سمت معاونت فرهنگی این نیرو و معرفی مقدم‌فر به عنوان جانشین وی٬ تلاش‌های تازه‌ای برای ورود به مسائل فرهنگی و اجتماعی آغاز کرده است.

روحانیون حاکم بر ایران در ماه‌های اخیر با وجود افزایش محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی دولت‌های نهم و دهم طی شش سال گذشته٬ اعلام کرده‌اند از عملکرد دولت احمدی‌نژاد در این حوزه‌ها راضی نیستند.

کاربر مهمان در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ :
توضیح بیشتر

قبول می کنم که در مورد انتصاب صفار و شغلی که به او داده شد، مطالب متناقض زیادی در اینترنت وجود دارد. به عنوان مثال در همان روزی که خبر صدور حکم برای او از طرف عزیز جعفری انتشار یافت (6 مهر)، سایت رجانیوز در ذیل خبر نوشت:

"یکی از نزدیکان صفار هرندی درباره خبر انتصاب وی به عنوان معاون فرهنگی ، اجتماعی و راهبردی سپاه پاسداران در گفتگو با مشرق گفت: آقای صفارهرندی هم اکنون مشاور فرهنگی فرمانده کل سپاه می باشد و در حال حاضر دارای مسئولیت معاونت فرهنگی ، اجتماعی و راهبردی سپاه نیستند."
(http://www.rajanews.com/detail.asp?id=63708)

با توجه به اینکه متن حکم فرمانده سپاه برای صفار هیچگاه انتشار نیافت و همچنین حالا هم هیچکس از برکناری یا آنچنان که رسم است، تقدیر از خدمات او حرفی نمی زند، بهتر این بود که وزن خبر روی کفه ای که پای آن زیاد سفت نیست، گذاشته نمی شد.

این را هم توضیح بدهم که منظورم در پست قبلی این نبود که شما از صفار تمجید کرده اید، بلکه برداشتی که نوع تنظیم خبر ایجاد می کند را یادآور شدم.

با تشکر از شما

کاربر مهمان در تاریخ ۱۹ شهریور ۱۳۹۰ :
دقت

دو اشتباه در خبر وجود دارد:
1- صفار مشاور فرهنگی فرمانده سپاه است در حالی که این آقا معاون فرهنگی سپاه است. بنابراین نه آن یکی برکنار شده و نه این یکی جای او را گرفته
2- از تیتر مطلب اینگونه مستفاد می شود که گویا قبلا سپاه در کار فرهنگی دخالتی نداشته و حالا با انتصاب مقدم فر تازه تصمیم به دخالت گرفته. این درست نیست و واقعیت ندارد. از طرف دیگر به این ترتیب یک مدال به صفار و یکی هم به سپاه داده شده.

نتیجه:
1- دقت در تنظیم خبر به اعتماد بینندگان می انجامد و البته عکس آن هم صادق است.
2- برای اثبات دخالت سپاه در این یا آن حوزه، نیازی به خبر سازی نیست. کمی پشتکار + تحقیق ژورنالیستی مراد را برآورده می کند.
....
دوست عزیز
آقای صفارهرندی علاوه علاوه بر پست مشاورت٬ سمت معاونت فرهنگی سپاه را بر عهده داشته که خبر آن در اینترنت موجود است.
سایت «دیگربان» در خبر خود از تلاش رسمی سپاه برای ورود به مسائل فرهنگی خبر داده است. تاکید خبر بر آغاز این تلاش‌های رسمی است٬ نه تمجید از عملکرد صفار هرندی.
دیگربان

ارسال نظر جدید

این مورد تنها در اختیار مدیران سایت بوده و برای عموم نمایش داده نمی شود.
Image CAPTCHA

www.digarban.com (2017)