دیگرخوان

حمیدرضا ترقی٬ عضو موتلفه یکی از دلایل افزایش تحریم‌ها علیه ایران را «نقطه ضعف‌هایی» دانست که «به دشمن نشان داده شد و این نمایش احساس ضعف در واقع گرا دادن به دشمن بود، از این رو مقصر اصلی مسئولان اجرایی کشور هستند.»

مجتبی ذوالنور٬ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت حمله موشکی سپاه به داعش نشان داد که ایران، «فرانسه و لندن نیست بلکه جمهوری اسلامی، جمهوری اسلامی است که می‌تواند با جدیت و شفافیت جبهه خود دشمن را تنبیه و از اقدامش پشیمان کند و لذا باید آنها بدانند با دُم شیر بازی نکنند.»

وب‌سایت الف با انتقاد از حسین الله‌کرم٬ از چهره‌های شاخص حزب‌الله بدلیل نصب بنری در حاشیه نماز جمعه که هشدار داده بود در صورت تعلل عدلیه نسبت به ورود زنان به ورزشگاه‌ها٬ این نیروها «مطابق بندمیم وصیت نامه حضرت امام و فرمان آتش به اختیار حضرت آقا» راسا ورود می‌کنند٬ این اقدام را «خود» و «خودی‌زنی» توصیف کرد.

نویسنده یادداشتی در این وب‌سایت نوشته «فراموش نکنیم آتش به اختیاری برای مواجهه با اختلال فرمانده‌ها در فهم اصلی و فرعی بود. اگر قرار است افسر و سرباز هم فرعی بزنند، همان فرمانده مختل بزند بهتر است.»

حسین نقوی حسینی٬ سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته «اخیرا گروه‎هایی در داخل کشور خونخواه منافقین شدند و برخی از این افراد هم تریبون دارند و هم منصب و جایگاه در دولت دارند، لذا هشدار مقام معظم رهبری و توصیه‎ای که در این باره فرمودند {عوض نشدن جای جلاد و شهید} هشدار و توصیه دقیقی است.»

علی خامنه‌ای در دیدار با شماری از شاعرات گفت «رقص شمشیر جاهلیت مدرن در کنار جاهلیت قبیلگی یا قرار گرفتن دولتی همچون عربستان سعودی در کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، مسائلی است که به‌جدّ، جای هجو دارند.»

علی لاریجانی٬ رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که سپاه پاسداران و نیروی قدس سپاه «خط قرمز» ایران هستند.

وی با اشاره به وضع تحریم‌های جدید علیه سپاه و نیروی قدس از سوی آمریکا گفت آمریکایی‌ها «گستاخی را از حد بدر کردند...آن‌ها تصور نکنند که اختلاف نظرها در ایران مجال مانور شیطانی شان را فراهم می‌کند.»

حسین نقوی‌ حسینی٬ سخنگوی کمیسیون امنیت‌ ملی و سیاست‌ خارجی مجلس به نقل از محمود علوی٬ وزیر اطلاعات گفته که پس از بررسی‌های این وزارتخانه از سال ۹۵ نزدیک به ۵۰ مدیر دو تابعیتی٬ از کار برکنار شده‌اند.

علی سعیدی٬ نماینده علی خامنه‌ای در سپاه پاسداران٬ به طور تلویحی حسن روحانی و نزدیکان وی را «حلقه نیاوران» نامیده که بدنبال «همزیستی مسالمت‌آمیز با غرب» هستند و افزوده اقدامات آنها ممکن است مثل شوروی سابق به «فروپاشی» بیانجامد.

شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور با صدور جوابیه‌ای به نامه ستاد انتخابات کشور درباره صحبت‌های احمد خاتمی٬ امام جمعه موقت تهران درباره انتخابات ریاست جمهوری واکنش نشان داد.

احمد خاتمی٬ امام جمعه موقت تهران درباره مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفته «برخی طوری حرف می‌زدند که اگر یک اپوزیسیون می‌آمد همین‌گونه حرف می‌زد، این چه بساطی بود که حرف‌هایی زده شد که دشمن جری شد؟ امیدواریم در انتخابات آینده تدبیری شود که این مسائل تکرار نشود.»

امیرعلی حاجی‌زاده٬ فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران از راه‌اندازی سومین کارخانه زیرزمینی تولید موشک این نیرو خبر داد.

علی سعیدی٬ نماینده علی خامنه‌ای در سپاه گفته که جمهوری اسلامی نتواسته «نسل سوم را با مفاهیم و مبانی انقلاب آشنا» کند و این نسل «از انقلاب بیگانه است.»

احمد صحت‌قول، مدیرکل فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفته «۱۰ استان ایران خط قرمز حجاب را رد کرده‌اند.»

وی به نام این استان‌ها اشاره‌ای نکرده است.

حمید‌رضا ترقی، عضو شورای مرکزی موتلفه گفته امیر تتلو بعد از «توبه» تصمیم به حمایت از نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری گرفت و می‌خواست «جبران مافات» کند.

وی افزوده که تتلو «خود اصرار داشت که رئیسی را ببیند و ایشان هم نمی‌خواست دست رد به سینه اش بزند، به لحاظ اخلاقی هم درست نبود.»

علی‌اکبر ناطق نوری گفته بدلیل آنکه نمی‌توانسته در برابر وقایع سیاسی و تحولات جامعه٬ «بی‌تفاوت» باشد٬ تصمیم به کناره‌گیری از دفتر بازرسی علی خامنه‌ای گرفته تا بتواند «با دست باز» حرکت کند.

احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد از داماد خود ابراهیم رئیسی حمایت کرد و گفت که او سی سال است جزو اهل بیت من است و به راحتی پشت او نماز می‌خوانم.

علی مطهری٬ نماینده مجلس گفته «سپردن امور اجرایی کشور به کسانی که حتی یک روز تجربه وزارت یا نمایندگی مجلس را ندارند یک ریسک است و چه بسا مسئولیت و ضمان شرعی به دنبال داشته باشد.»

عبدالحسین روح‌الامینی٬ دبیر کمیته احزاب جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) گفته «رقیب خیلی عصبی است و خود را به در دیوار می‌زند، رقیب از آرامش، وحدت، خواسته و عزم طرف مقابل بسیار آشفته شده است.»

وی افزوده «این آشفتگی به حدی است که باعث شده آنها وارد خطوط قرمز شده‌اند و به حدود مسائل امنیتی و نهادها ورود کرده‌اند.»

ابراهیم رئیسی٬ نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته «آقایان بدانند سینه من پر اسرار است. اگر قرار باشد لب به سخن باز کنم هیچ کس نمی‌تواند حرفی بزند؛ اما اخلاق به من اجازه نمی‌دهد.»

فاطمه آلیا، عضو ستاد ابراهیم رئیسی در ویدئویی گفته معاونت امور زنان و خانواده در قراردادی «اطلاعات زنان مطلقه ۲۰ تا ۲۵ ساله» را در اختیار صندوق توسعه و جمعیت سازمان ملل متحد قرار داده که به بهانه کارآفرینی٬ به دنبال کار کردن آنها در آنتالیای ترکیه است.

رهبر جمهوری اسلامی به نامزدهای انتخابات هشدار داده «اگر با حرف‌های خود دشمن را به خود امیدوار کنند»، انتخابات به ضرر نظام می‌شود.

وی در اظهاراتی که بیشتر انتقاد از سخنان انتخاباتی حسن روحانی بود٬ افزود «آقایان کاندیداها مراقب باشند گسل‌های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی را در کشور تحریک نکنند.»

خامنه‌ای اضافه کرد که «اگر کسی بخواهد در انتخابات برخلاف امنیت کشور اقدامی انجام دهد، قطعاً با واکنش و سیلی سختی مواجه خواهد شد.»

نصرالله پژمانفر٬ نماینده مشهد در مجلس گفته «گزارش‌هایی از شهرستان‌های مختلف به کمیسیون فرهنگی رسیده که براساس سند ۲۰۳۰، وزارت آموزش و پرورش، آموزش قرآن به کودکان کمتر از ۱۰ سال را ممنوع کرده است.»

غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج در واکنش به اظهارات حسن روحانی درباره شعارنویسی سپاه روی موشک‌ها و تلاش برای تاثیرگذاری بر برجام گفت «شعار مرگ بر اسرائیل بر روی موشک مگر کار بدی است، اساسا محو اسرائیل جزو آرمان‌های ما می‌باشد.»

علی خامنه‌ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری٬ در اظهاراتی معنادار گفت که «دولت‌ها تأثیری ندارند. دشمن دشمن است. این دولت و آن دولت ندارد. آنچه مانع دشمنی می‌شود حضور مردم است.»

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت که این شورا حتی پس از اعلام تائید صلاحیت‌ها هم می‌تواند در مورد تائید صلاحیت‌شدگان دوباره اعلام‌نظر کند.

آیت‌الله ابراهیم امینی از نامزدهای انتخابات خواست «وعده دروغ به مردم ندهند... کارهایی که از دستشان بر نمی‌آيد، اگر هم به مقام برسند نمی‌توانند انجام بدهند، اينها را از اول وعده ندهند، اين دلخوشی را به مردم ندهند که مردم را اميدوار کنند و فردا هم نتوانند اين کار را بکنند، بعد مردم بدبين شوند.»

احمد سالک٬ نماینده اصفهان در مجلس گفته «فرد اصلح» برای تصدی مقام ریاست جمهوری٬ «باید جهان شناس و دشمن شناس باشد و اسلام شناس به معنای واقعی کلمه باشد و عملکردش نیز در زندگی جز خدا و خدمت چیز دیگری نداشته باشد.»

وی افزوده «فردی برای تصدی قوه مجریه کشور اصلح است که برای بازکردن گره‎های کشور در مسائل اقتصادی نگاهش به بیرون از مرزها نباشد.»

مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری گفته که «صالح اگر برای اصلح کنار نرود خائن است.»

وی افزوده وقتی «چند نفر صالح در برابر هم قرار می‌گیرند، اصلح را باید به میدان کشید.»

جبهه پایداری٬ ابراهیم رئیسی را به عنوان «نامزد اصلح» اعلام کرده است.

به نظر می‌رسد منظور وی محمدباقر قالیباف و مصطفی میرسلیم دو نامزد دیگر محافظه‌کار باشد که باید به نفع رئیسی کنار بروند.

دادگستری اصفهان به خاطر انتقاد غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی از حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه علیه وی اعلام جرم کرد.

اتهام کرباسچی٬ «توهین به شهدای مدافع حرم» عنوان شده است.

وی به تازگی در یک سخنرانی گفته «ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می‌شود؟»

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای رسمی از نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو حمایت کرد.


www.digarban.com (2017)