دیگرخوان

احمد صحت‌قول، مدیرکل فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی گفته «۱۰ استان ایران خط قرمز حجاب را رد کرده‌اند.»

وی به نام این استان‌ها اشاره‌ای نکرده است.

حمید‌رضا ترقی، عضو شورای مرکزی موتلفه گفته امیر تتلو بعد از «توبه» تصمیم به حمایت از نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری گرفت و می‌خواست «جبران مافات» کند.

وی افزوده که تتلو «خود اصرار داشت که رئیسی را ببیند و ایشان هم نمی‌خواست دست رد به سینه اش بزند، به لحاظ اخلاقی هم درست نبود.»

علی‌اکبر ناطق نوری گفته بدلیل آنکه نمی‌توانسته در برابر وقایع سیاسی و تحولات جامعه٬ «بی‌تفاوت» باشد٬ تصمیم به کناره‌گیری از دفتر بازرسی علی خامنه‌ای گرفته تا بتواند «با دست باز» حرکت کند.

احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد از داماد خود ابراهیم رئیسی حمایت کرد و گفت که او سی سال است جزو اهل بیت من است و به راحتی پشت او نماز می‌خوانم.

علی مطهری٬ نماینده مجلس گفته «سپردن امور اجرایی کشور به کسانی که حتی یک روز تجربه وزارت یا نمایندگی مجلس را ندارند یک ریسک است و چه بسا مسئولیت و ضمان شرعی به دنبال داشته باشد.»

عبدالحسین روح‌الامینی٬ دبیر کمیته احزاب جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) گفته «رقیب خیلی عصبی است و خود را به در دیوار می‌زند، رقیب از آرامش، وحدت، خواسته و عزم طرف مقابل بسیار آشفته شده است.»

وی افزوده «این آشفتگی به حدی است که باعث شده آنها وارد خطوط قرمز شده‌اند و به حدود مسائل امنیتی و نهادها ورود کرده‌اند.»

ابراهیم رئیسی٬ نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته «آقایان بدانند سینه من پر اسرار است. اگر قرار باشد لب به سخن باز کنم هیچ کس نمی‌تواند حرفی بزند؛ اما اخلاق به من اجازه نمی‌دهد.»

فاطمه آلیا، عضو ستاد ابراهیم رئیسی در ویدئویی گفته معاونت امور زنان و خانواده در قراردادی «اطلاعات زنان مطلقه ۲۰ تا ۲۵ ساله» را در اختیار صندوق توسعه و جمعیت سازمان ملل متحد قرار داده که به بهانه کارآفرینی٬ به دنبال کار کردن آنها در آنتالیای ترکیه است.

رهبر جمهوری اسلامی به نامزدهای انتخابات هشدار داده «اگر با حرف‌های خود دشمن را به خود امیدوار کنند»، انتخابات به ضرر نظام می‌شود.

وی در اظهاراتی که بیشتر انتقاد از سخنان انتخاباتی حسن روحانی بود٬ افزود «آقایان کاندیداها مراقب باشند گسل‌های اعتقادی، جغرافیایی، زبانی و قومی را در کشور تحریک نکنند.»

خامنه‌ای اضافه کرد که «اگر کسی بخواهد در انتخابات برخلاف امنیت کشور اقدامی انجام دهد، قطعاً با واکنش و سیلی سختی مواجه خواهد شد.»

نصرالله پژمانفر٬ نماینده مشهد در مجلس گفته «گزارش‌هایی از شهرستان‌های مختلف به کمیسیون فرهنگی رسیده که براساس سند ۲۰۳۰، وزارت آموزش و پرورش، آموزش قرآن به کودکان کمتر از ۱۰ سال را ممنوع کرده است.»

غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج در واکنش به اظهارات حسن روحانی درباره شعارنویسی سپاه روی موشک‌ها و تلاش برای تاثیرگذاری بر برجام گفت «شعار مرگ بر اسرائیل بر روی موشک مگر کار بدی است، اساسا محو اسرائیل جزو آرمان‌های ما می‌باشد.»

علی خامنه‌ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری٬ در اظهاراتی معنادار گفت که «دولت‌ها تأثیری ندارند. دشمن دشمن است. این دولت و آن دولت ندارد. آنچه مانع دشمنی می‌شود حضور مردم است.»

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت که این شورا حتی پس از اعلام تائید صلاحیت‌ها هم می‌تواند در مورد تائید صلاحیت‌شدگان دوباره اعلام‌نظر کند.

آیت‌الله ابراهیم امینی از نامزدهای انتخابات خواست «وعده دروغ به مردم ندهند... کارهایی که از دستشان بر نمی‌آيد، اگر هم به مقام برسند نمی‌توانند انجام بدهند، اينها را از اول وعده ندهند، اين دلخوشی را به مردم ندهند که مردم را اميدوار کنند و فردا هم نتوانند اين کار را بکنند، بعد مردم بدبين شوند.»

احمد سالک٬ نماینده اصفهان در مجلس گفته «فرد اصلح» برای تصدی مقام ریاست جمهوری٬ «باید جهان شناس و دشمن شناس باشد و اسلام شناس به معنای واقعی کلمه باشد و عملکردش نیز در زندگی جز خدا و خدمت چیز دیگری نداشته باشد.»

وی افزوده «فردی برای تصدی قوه مجریه کشور اصلح است که برای بازکردن گره‎های کشور در مسائل اقتصادی نگاهش به بیرون از مرزها نباشد.»

مرتضی آقاتهرانی، دبیرکل جبهه پایداری گفته که «صالح اگر برای اصلح کنار نرود خائن است.»

وی افزوده وقتی «چند نفر صالح در برابر هم قرار می‌گیرند، اصلح را باید به میدان کشید.»

جبهه پایداری٬ ابراهیم رئیسی را به عنوان «نامزد اصلح» اعلام کرده است.

به نظر می‌رسد منظور وی محمدباقر قالیباف و مصطفی میرسلیم دو نامزد دیگر محافظه‌کار باشد که باید به نفع رئیسی کنار بروند.

دادگستری اصفهان به خاطر انتقاد غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی از حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه علیه وی اعلام جرم کرد.

اتهام کرباسچی٬ «توهین به شهدای مدافع حرم» عنوان شده است.

وی به تازگی در یک سخنرانی گفته «ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم بشود و شیعیان آن جا تقویت بشوند. ولی این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن درست می‌شود؟»

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای رسمی از نامزدی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو حمایت کرد.

محمد پاکپور٬ فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از همکاری این نیرو با نیروی قدس سپاه در سوریه خبر داد.

ستاد کل نیرو‌های مسلح ایران از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواست از «ورود به عرصه‌های نظامی و دفاعی که خارج از حدود اختیارات ریاست‌ جمهوری است٬ خودداری کنند.»

جواد لاریجانی٬ رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه می‌گوید اسحاق جهانگیری٬ کاندیدای پوششی حسن روحانی است و برای کمک به وی وارد عرصه انتخابات شده٬ بنابراین نباید اجازه داد در مناظره‌ها شرکت کند.

محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی، دو نامزد رد صلاحیت‌شده دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در بیانیه‌ای اعلام کردند در این انتخابات از هیچ نامزدی حمایت نخواهند کرد.

محمدجعفر منتظری٬ دادستان کل ایران گفته «سیستم تماس صوتی {تلگرام} که به وجود آمد، بررسی شد و تمام دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی عنوان کردند که این سیستم به دلایلی خلاف امنیت کشور است.»

ابراهیم رئیسی٬ نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفته «در ارتباط با تشکیل خانواده نگاهم همان نگاه مقام معظم رهبری است و باید جنبش ملی تشکیل خانواده شکل بگیرد.»

حسین نجات٬ جانشین سازمان اطلاعات سپاه از اینکه حسن روحانی٬ تلگرام را «مظهر تمدن و مدرنیزم» می‌داند٬ انتقاد کرد.

علی سعیدی٬ نماینده خامنه‌ای در سپاه گفته «دو جبهه با تمام وجود در تأخیر ظهور نقش دارند، یکی جبهه لیبرال و سکولار داخلی، دیگری جبهه بیرونی به رهبری آمریکا.»

مرتضی آقاتهرانی٬ دبیرکل جبهه پایداری٬ حمایت این گروه از ابراهیم رئیسی را رد کرده و گفته «فعلا از هیچ گزینه‌ای به شکل رسمی حمایت نمی‌کنیم.»

جبهه پایداری صبج امروز از آقای رئیسی اعلام حمایت کرده بود.

حسین نوری همدانی٬ از مراجع تقلید گفته «بررسی صلاحیت‌ها بر عهده شورای نگهبان است و امام خمینی در این باره اظهار داشته‌اند که افراد معترض به شورای نگهبان مفسد فی الارض هستند.»

عربستان سعودی به مقام‌های ایرانی گفته در صورتی می‌توانند در مراسم حج امسال شرکت کنند که دعای کمیل را در هتل اقامت زوار ایرانی برگزار کنند.

ایرج مسجدی، مشاور قاسم سلیمانی در نیروی قدس سپاه پاسداران٬ به عنوان سفیر جدید ایران در عراق وارد بغداد شد.


www.digarban.com (2017)