دیگرخوان

بدنبال درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی٬ علی خامنه‌ای با صدور حکمی علی‌اکبر ولایتی را به عنوان رئیس هیأت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کرد.

رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی سپاه٬ اظهارات علی مطهری، نایب رئیس مجلس مبنی بر تلاش عده‌ای برای «اجرا نشدن برجام از طریق موشک‌پرانی» را «فضاسازی رسانه‌ای برای سوءاستفاده احتمالی دشمنان»٬ «مغایر با امنیت ملی» و «بازی کردن در میدان دشمن» نامید.

رمضان شریف٬ سخنگوی سپاه در واکنش به اظهارات علی مطهری مبنی بر تلاش عده‌ای برای «اجرا نشدن برجام از طریق موشک‌پرانی»٬ گفت که این سخنان٬ «موهن» و «پژواک صدای دشمنان» است.

آقای مطهری گفته بود که «اینها انقلابی‌گری نیست، اقداماتی است که از روی کم‌عقلی یا هواهای نفسانی و کسب قدرت به هر وسیله ممکن است.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید جمهوری اسلامی «نه تنها در پی سقوط آل سعود نیست، بلکه مایل به مهار تلاش‌ها برای سرنگونی حکومت عربستان است.»

شماری از طلاب، روحانيون و استادان حوزه علميه بندرعباس طى نامه‌اى خطاب به مسئولان هرمزگان٬ خواستار لغو کنسرت‌ها در شهر بندرعباس شدند.

نویسندگان این نامه نوشته‌اند: «اينجانبان امضاكنندگان ذيل ضمن اعتراض شديد خود نسبت به برگزارى مکرر کنسرت‌ها و مجالس عمومى لهوى که بعضاً در اماکن مربوط به بيت‌المال و بنام شهدا‌ و همراه با عدم رعايت موازين شرعى و مصداق بارز منکر بوده، از تمامى مسئولين دلسوز انقلاب اسلامى و وفادار به راه امام و شهدا و ولايت و رهبرى معظم خواستار پيگيرى در برچيده شدن اين گونه مجالس مى‌باشيم.»

حسین نجات٬ جانشین سازمان اطلاعات سپاه با رد گزارش‌هایی درباره بازداشت شماری از معاونان این سازمان بدلیل «فساد اقتصادی»٬ گفته به زودی «خبرهای مهمی» از برخورد با «باندهای بزرگ فساد اقتصادی و شبکه‌های نفوذی سرویس‌های بیگانه»اعلام می‌شود.

حمیدرضا مقدم‌فر٬ مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده سپاه می‌گوید شماری از کانال‌های «ضدانقلاب» در تلگرام را برخی «آقازاده‌ها» اداره‌ می‌کنند و این کانال‌ها به سرویس‌های اطلاعات خارجی «وابسته» هستند.

وی مدعی شده که «سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه مبالغ هنگفتی در اختیار این کانال‌های ضدانقلاب» گذاشته‌اند.

سهراب صلاحی٬ رئیس سازمان بسیج استادان در نامه‌ای سرگشاده به اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس نوشته «جاسوسان آمریکایی در لباس یونسکو از بی‌خبری و نادانی بعضی‌ها استفاده می‌کنند و با تقدیم چهار کلمه که ایران بهترین کشور عضو در منطقه آسیا و اقیانوسیه در هدایت برنامه آموزشی ۲۰۳۰ یونسکو است٬ مسئولین ساده‌لوح را فریب داده تا ظرفیت عظیم فرهنگی کشور که از مدیترانه تا چین، مرزهای نفوذ آن است، را در اختیار نظام سلطه برای جهانی‌سازی فرهنگ آمریکا قرار دهند.»

حسین نقوی حسینی٬ نماینده محافظه‌کار مجلس٬ داشتن تابعیت مضاعف را «جرم» دانست و خواستار سلب تابعیت ایرانی شهروندان ایرانی دوتابعیتی شد.

روح‌الله حسینیان٬ رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفته «دوقطبی‌سازی از ترفندهایی است که جزو روش‌های انتخاباتی رئیس جمهور است و سعی دارند با نظام دوقطبی‌سازی کنند.»

احمد علم‌الهدی٬ امام جمعه مشهد گفته «اختلاط میان زن و مردی که حتی متاسفانه در خانواده‌های مذهبی نفوذ کرده باید جدی گرفته شود. اختلاط زنان و مردان خطرناک است و جلسات خانوادگی و مهمانی‌های این چنین خطرناک است و منشا فساد در کانون یک خانواده متدین است. این آفت اختلاط باید از زندگی برداشته شود.»

عبدالکریم عابدینی٬ امام جمعه قزوین گفته «چه خوب هست دکتر ظریف به صورت صریح و علنی از اینکه به آمریکا اعتماد کرده است بگویند غلط کردیم.»

احمد توکلی٬ نماینده مجلس با اشاره به اختلافات علنی صادق لاریجانی و حسن روحانی نوشته «بپذیرید یا نپذیرید الآن نه دو قوه بلکه هر سه قوه گرفتار درجاتی از فساد شده‌اند که چون خوره به جان ارکان نظام افتاده است، گرچه قوه قضاییه در این دوره نسبت به گذشته در برخورد با مفاسد دانه‌درشت‌ها بهتر و موفق‌تر عمل کرده ولی با مشاجرات، اولاً فاسدان پشت سر طرفین یا اطراف دعوا پنهان می‌شوند و ثانیاً دولت و قضا به گروکشی متهم می‌گردند و اجماع مرکب می‌شود که همه سر و ته یک کرباسند و این به نفع مردم و کشور نیست.»

جواد کریمی قدوسی٬ نماینده محافظه‌کار مجلس٬ انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران را «تشکلی غیرقانونی و نزدیک به جریان فتنه» نامید و از قوه قضائیه خواست مانع فعالیت آن شود.

آیت‌الله حسینعلی نوری همدانی به مقام‌های جمهوری اسلامی توصیه کرد از کشاندن اختلافات به سطح جامعه و رسانه‌ها اجتناب کرده و مشکلات فی‌مابین را «در اتاق‌های دربسته» مطرح کنند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته «هیچ تضمینی» وجود ندارد که رئیس جمهور «مستقر» دوباره تائید صلاحیت شود.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی٬ نماینده محافظه‌کار مجلس از حسن روحانی خواسته درباره هزینه ساخت «استخر و جکوزی» در نهاد ریاست جمهوری و «انتقال تجهیزات امنیتی، شنود و ضد شنود به نهاد ریاست جمهوری» توضیح دهد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه٬ در واکنش به اظهارات اخیر حسن روحانی مبنی بر ضرورت روشن شدن حساب‌های قوه قضائیه، از دولت خواسته «به مردم بگوید که در دوران انتخابات ریاست جمهوری جناب آقای روحانی چقدر هزینه کرده است و این از چه منابع و چه کسانی گرفته شده است.»

وی افزوده یکی از وزرای کابینه که «می‌گویند بیش از هزار میلیارد تومان» سرمایه‌ دارد٬ مسئول مالی ستاد انتخاباتی روحانی بوده و از رئیس جمهور خواسته در این مورد توضیح دهد.

محمدجعفر منتظری٬ دادستان کل ایران گفته «در انگلیس استراتژی‌ای طراحی کرده‌اند که در سال آینده قوه قضائیه را هدف قرار دهند و به دنبال این هستند که قوه قضائیه را تضعیف کنند.»

وب‌سایت «الف» از اینکه روسای قوای مجریه و قضائیه٬ «در انظار عمومی {علیه هم} خط و نشان می‌کشند» انتقاد کرده است.

این وب‌سایت نوشته با اینکه قبلاً «تذکرات لازم از سوی مقامات کشور» در این زمینه داده شده٬ اما حسن روحانی و صادق لاریجانی چنان آشکارا علیه یکدیگر و مجموعه‌های تحت مدیریت طرف مقابل سخن می‌گویند که «مدیران دو حزب سیاسی مخالف نیز چنین نمی‌کنند.»

علی مطهری٬ نایب رئیس مجلس می‌گوید «یک نهاد نظامی» با شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی همکاری اطلاعاتی دارد.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران از حمایت شماری از چهره‌های سیاسی از زندانیان سیاسی با عنوان «دل‌سوزی و حمایت از حقوق شهروندی» انتقاد کرد.

علی مطهری٬ نماینده مجلس گفته «مردم باید در جریان میزان حقوق مقامات رده اول کشور، وزرا، معاونان وزراء، رئیس و نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و مقامات قوه قضاییه باشند! {اما} سرایت این امر به همه مدیران کشور ضروری نیست٬ گرچه نهادهای نظارتی باید در جریان میزان دریافتی تمامی مدیران باشند.»

مرتضی میریان٬ رئیس اداره زمینی عملیات ستادکل نیروهای مسلح گفته «ما سالیانه بین ۱۵ تا ۲۰ مورد و بعضاً ۳۰ مورد برنامه انفجار و عملیات انتحاری کشف می‌کنیم.»

علی مطهری، نایب رئیس مجلس گفته وزارت اطلاعات اعلام کرده که شنود دفتر وی در سال‌های گذشته، کار این وزارتخانه در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد بوده است.

مطهری افزوده «طبق اعلام وزارت اطلاعات، در دولت قبل از دفتر من شنود می‌شد، که با عاملان این موضوع نیز برخورد شده و از مجموعه وزارت اطلاعات اخراج شدند.»

عبدالله حاجی‌صادقی٬ جانشین نماینده علی خامنه‌ای در سپاه درباره «لزوم حمایت و تبعیت از ولایت فقیه» گفته «مسئولان باید این موضوع را بدانند که سیاستگذار اصلی نظام مقام معظم رهبری است، برای مردم ملاک اصلی ولایت است.»

حسین نجات٬ جانشین سازمان اطلاعات سپاه مدعی شده میرحسین موسوی و مهدی کروبی «اکنون در بهترین شرایط زندگی می‌کنند، به طوریکه استخر و اینترنت‌شان به راه است، پزشک خصوصی داشته و بهترین غذاها را برایشان درست می‌کنند و اگر زندگی فعلی آنان را برای مردم تشریح کنیم، مردم تجمع خواهند کرد.»

محمدعلی موحدی‌کرمانی٬ امام جمعه موقت تهران گفته «به حمدالله بعضی مسئولین رسما عذرخواهی کردند و گفتند که فریب وزیر امور خارجه را خوردیم. انشاالله دیگر مسئولی در نظام ما نباشد که فریب آمریکا را بخورد.»

وی افزوده «مسئولی نباشد که به آمریکا هنوز دل بسته باشد.»

اشاره وی به اظهارات منتسب به محمدجواد ظریف در مجلس است که جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد می‌گوید وی در این سخنان اعتراف کرده که فریب جان کری را خورده است.

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای به مناسبت تظاهرات دولتی ۹ دیماه ۸۸، اعلام کرده «نسل‌های امروز و فردای کشور نباید از فتنه ۸۸ بی‌خبر باشند و... تبیین آنچه در عرصه فتنه امریکایی _ صهیونیستی ۸۸ رقم خورد، عنصر مصونیت‌سازی است که باید مورد اهتمام ملی قرارگیرد.»

این بیانیه افزوده نباید اجازه داد «با تحریف حقایق تاریخی٬ چهره اصحاب فتنه و باغیان بر نظام بزک و تطهیر شود و غفلت از چرایی فتنه ۸۸ و حماسه ۹ دی، یک انحراف و خطای تاریخی و فرصت دهی برای تولید فتنه‌های پرهزینه علیه انقلاب» است.

علی سعیدی٬ نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه گفته «عده‌ای سعی دارند فتنه ۸۸ را در حد کدورت کاهش داده و در تلاش برای تطهیر عوامل آن می‌باشند؛ از این رو زنده نگه داشتن و بازشناسی این فتنه از اهمیت بالایی برخوردار است.»

وی افزوده «در وقوع فتنه برخی لایه‌ها قابل شناسایی می‌باشند اما برخی به سادگی شناسایی نشده و باید توسط خواص به مردم معرفی شوند.»

سعیدی اضافه کرده «معمولاً عوامل روی صحنه شناسایی می‌شوند، اما طراحان فتنه به دلیل قرارگرفتن در حاشیه امن و اینکه کمتر از خود ردپایی برجای می‌گذارند به سادگی قابل شناسایی نیستند٬ همانگونه که این فرایند را در فتنه ۸۸ نیز شاهد بودیم.»


www.digarban.com (2017)