اخبار

احمد جنتی٬ دبیر شورای نگهبان گفته «نمی‌دانم معمای برجام چه بلایی بر سر مملکت ایران می‌آورد»٬ حادثه منا «اتفاقی» نبود و در انتخابات باید از «خط امام و انقلاب» حمایت کرد.
صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه به مقام‌های دولت حسن روحانی توصیه کرد «دوست و دشمن» را بشناسند و رفتارشان را بر اساس رفتار آمریکایی‌ها تنظیم کنند.
خبرگزاری رسمی قوه قضائیه «میزان» با انتشار یادداشتی اعلام کرده نهاد‌های امنیتی توان کنترل پیام‌ها در شبکه اجتماعی تلفن همراه «تلگرام» را دارند.
سازمان اطلاعات سپاه درباره جیسون رضائیان به اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارشی ارائه کرده است.
تحصن گروهی از مخالفان توافق‌نامه هسته‌ای وین مقابل ساختمان مجلس با اعلام مخالفت علی خامنه‌ای پایان یافت.
محمدعلی جعفری٬ فرمانده کل سپاه پاسداران اعلام کرد این نهاد نظامی «آماده واکنش سریع و خشن برای پاسخگو کردن آل سعود» بوده و «انتقام سخت این جنایت هولناک را از آل سعود خواهد گرفت.»
محمد اسماعیل کوثری گفته با توجه به حرکت «غیرانقلابی محمد‌جواد وزیر امور خارجه، نمایندگان ملت به دنبال استیضاح وی هستند.»
علی‌محمد موحدی‌کرمانی٬ امام جمعه موقت تهران در کنایه‌ای به محمد‌جواد ظریف گفته «ما به دزد و قاتل دست نمی‌دهیم و نمی‌گوییم مرسی» و افزوده «مساله منا بالا‌تر از آن است که با عذرخواهی حل شود.»
عبد‌الله حاجی صادقی، جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه گفته «حادثه منا یک اتفاق نبود بلکه سناریویی بود که آل سعود به کارگردانی استکبار جهانی در آن نقش ایفا کرد.»
سازمان حج و زیارت با انتشار اطلاعیه‌ای تعداد زائران ایرانی جان باخته در حادثه منا را ۴۶۴ نفر اعلام کرد که در میان این قربانیان نام چهار دیپلمات جمهوری اسلامی نیز دیده می‌شود.
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران گفته «انقلاب اسلامی ایران برای ناپاکان، حرام‌خواران و رشوه‌گیران» نیست و «امروز آمریکا، عربستان و اسرائیل هر چه می‌گویند٬ می‌گوییم چشم.»
علی خامنه‌ای به عربستان سعودی هشدار داد در صورت «بی‌احترامی» به حجاج ایرانی و تعلل در انتقال پیکر زائران کشته شده در منا به ایران با واکنش «سخت» و «خشن» جمهوری اسلامی مواجه خواهد شد.
نمایندگان مجلس در اعتراض به دست دادن محمد‌جواد ظریف با باراک اوباما در حاشیه اجلاس سازمان ملل٬ شعار «مرگ بر آمریکا» سر داده و خواستار برخورد با وزیر امور خارجه ایران شدند.
علی‌اکبر ولایتی٬ مشاور ارشد علی خامنه‌ای از مفقود و کشته شدن برخی افراد «رده بالای» جمهوری اسلامی در حادثه منا خبر داد.
مسعود جزایری٬ معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفته «با توجه به نفوذ رژیم غاصب صهیونیستی در آل سعود، احتمال عمدی بودن حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام و جان باختن هزاران نفر در منا زیاد است.»
مقام‌های جمهوری اسلامی در خصوص برخی گزارش‌ها مبنی بر احتمال «ربوده شدن» شماری از فرماندهان سپاه، دیپلمات‌ها و کارمندان ایرانی در جریان فاجعه منا از سوی «موساد» سکوت کرده‌اند.
محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج گفته «در پشت فاجعه منا آمریکایی‌ها هستند و از تبلیغات آن‌ها می‌توان فهمید که درصدد این هستند که مردم را از اصل حج بری کنند.»
جمهوری اسلامی خود را برای واکنش تند به حادثه منا پس از خروج کامل حجاج ایرانی از عربستان سعودی آماده می‌کند.
علی خامنه‌ای گفته که حادثه منا فراموش نخواهد شد٬ «دنیای اسلام سؤالات زیادی در این خصوص دارد و حکام عربستان بجای فرافکنی» باید از امت اسلام «عذرخواهی» کند.
ابراهیم رئیسی٬ دادستان کل کشور حادثه منا را «عمدی» و «جنایت علیه زائران» اعلام کرده و گفته جمهوری اسلامی محاکمه آل سعود را از طریق دادگاه‌های بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.
سپاه تهران بزرگ با انتشار اطلاعیه‌ای حادثه منا را «خیانت آشکار عوامل امنیتی آل منفور سعودی» دانسته و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته از مقام‌های سعودی به نهاد‌های بین‌المللی شکایت کنند.
گزارش‌‌های تائید نشده از مرگ برخی فرماندهان سپاه پاسداران٬ مقام‌های حاکمیتی و دولتی (سابق و فعلی) جمهوری اسلامی در جریان حادثه منا حکایت دارد.
کاظم صدیقی٬ امام جمعه موقت تهران از مجلس خواسته در صورتی که تشخیص داد نظام در متن «برجام» خیلی «ضرر» کرده و «باخته»٬ از «تهدید‌های برخی مسئولان نترسد» و این متن را تائید نکند.
حادثه حج امسال٬ دامنه حملات٬ انتقاد‌‌ها٬ تهدید‌ها و هشدار‌های مقام‌‌های جمهوری اسلامی به عربستان سعودی را به طور بی‌سابقه‌ای افزایش داده است.
محمد‌حسین صفار هرندی٬ مشاور فرمانده سپاه از نقش روسیه و چین در زمان تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی تمجید کرده و گفته «اعتماد لازم برای اجرای درست تعهدات هسته‌ای وجود ندارد.»
غلامعلی حداد عادل٬ مشاور علی خامنه‌ای اعلام کرده جمهوری اسلامی «تحریم‌ها» را «مانعی» بر سر راه خود می‌دید که حاضر به حضور در مذاکرات هسته‌ای شد.
احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفته «واقفی‌گری مدرن» که پس از درگذشت روح‌الله خمینی در ایران آغاز شده «خطری بزرگی» است که همچنان نظام را تهدید می‌کند.
محمدعلی آسودی٬ مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه گفته «متاسفانه برخی در داخل دانسته یا نادانسته ادعا می‌کنند نفوذ آمریکا در داخل دارای منفعت اقتصادی برای ایران است.»
عبدالله حاجی صادقی٬ جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه گفته این نهاد نظامی با هدف «صبانت» از انقلاب وارد فعالیت‌های اقتصادی شده است.
تعدادی از نمایندگان مجاس در تذکری به وزرای اطلاعات و ارشاد خواستار مقابله جدی با جریان «چند صد نفری نفوذی سرویس‌های جاسوسی غربی» در روزنامه‌ها و رسانه‌های «زنجیره‌ای» شدند.

www.digarban.com (2015)